Çaykara Kültür Sanat ve Yayıncılık Ltd. Şti

Kurumsal

“Biz kimiz? Nereden geldik? Dünyayı bir uçtan diğer uca ne zaman dolaşmaya başladık? Bugün neredeyiz?” Diyerek; 1983 yılında Trabzon Çaykara’nın Taşören Köyünde ailemiz Hutekoğullarından başlayarak soy ağacımızı araştırmaya başladık. Araştırmalarımız yapılırken köyden topladığımız bilgilere Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivlerinde bulunan başta nüfus kayıtları olmak üzere Çaykara ve Of tarihi üzerine olan bütün belgeleri taradık. Ayrıyeten her gittiğimiz özel arşivlerde bulunan Çaykara ve Köyleri hakkında bilgi ve belgeleri derledik. Soyağacı çalışmamız bittiğinde on kuşağı kapsayan 15 metre uzunluğunda 90 santimetre genişliğinde bir soyağacı tablosu meydana çıktı.
2009 yılında yıllardan beri toplaya geldiğimiz bilgi ve belgeleri geriye kalan birikmiş belgeleri dijital ortama aktarmaya başladık. Burada hedefimiz Çaykara tarihini ve Çaykara Köylerini tanıtacak kitap ve belgesellere yeterli materyali sağlamaktı. Öte yandan sözlü kültürün ve tarihçenin kaybolmasını engellemek ve somut kültür mirasına dönüştürmek için her köyün yaşlılarını konuşturarak bilgi ve tecrübelerini kayıt altına aldık. Bu bilgiler yayınlanmakta olan kitaplarımızda halkımızın bilgisine sunulmuştur.
2015 yılında on üç bölüm olarak düşündüğümüz Çaykara Belgesellerinin çekimleri yapılmış ve montaj aşamasına geçilmiştir. Öte yandan ise Çaykara köylerinin ve yaylalarının 360 derece panoramik fotoğraf ve videoları çekimleri tamamlanarak internet ortamında yayınlanmıştır. Burada dahi gurbetteki Çaykaralıların memleket özlemini bir nebze giderebilmiş olmak yegâne sevinç kaynağımızdır.
2016 yılında Kızımız Rumeysa Keziban Tuncer Çaykara Nüfus Defterinin transkript çalışmalarını tamamlayarak kitap haline getirmiştir. Kitabın çok ilgi görmesi ve Dernekpazarlı hemşirelerimizin de teşviki ve isteğiyle Dernekpazarı Nüfus Defteri de basıma hazırlandı ve yayınlandı. Bir yandan da Çaykara Tarihi kitabımızın ve Çaykara Ananeleri kitabımızın da çalışmaları tamamlanarak siz değerli Çaykaralıların hizmetine sunulmuştur.
Ofisimizin telefonları her gün çalmakta ve sizlerden çok güzel karşılıklar almaktayız. Bundan ötürü bizde gurur ve sevinç içindeyiz. Tüm Çaykaralılara şükranı bir borç biliriz.

error: Content is protected !!