Çaykara Kültür Sanat ve Yayıncılık Ltd. Şti

Projenin Sahibi İş Adamı İbrahim Tuncer

Çaykara Tarihi ve kültürel dokularını ön plana çıkartmak amaçlı belgesel çekimi yapılıyor.

 

Çaykara´nın genel tanıtımını yapacak olan “Çaykara ve Ötesi Belgeseli” ile İlçenin tarihi ve kültürel değerleri, Mahalleleri, sanat ve mimarisini konu alan belgeselin çekimlerine devam ediliyor.

 

2016 yılının Ocak ayında başlayan çekimlerin proje ve finansörlüğünü Çaykaralı İş adamı İbrahim Tunçer yapıyor. Şu ana kadar kış çekimleri bitirilen projede 360 panoramik çekimler devam ediyor. Panoramik çekimlerden 3 mahallenin çekimi kaldı. İngilizce, Almanca ve Arapça dillerinde de seslendirilecek çekimler 2016 yılının sonunda tamamlanacak

 

Konu ile ilgili Gazetemize açıklamalarda bulunan projenin sahibi ve finansörü İbrahim Tuncer “Çaykara’da doğan büyüyen ve yetişen biri olarak İlçemizin tüm Mahalleri, kom ve yaylalarından, ahşap evlerine camilerinden tarihi eserlerine kadar, sosyal yaşantısından kültürel varlıklarına kadar tüm değerlerimizi görsel anlamda çekim yaparak 3 dilde (İngilizce, Arapça, Almanca) seslendirmesi yapılarak ilçemizi tanıtmak istiyoruz. Ben Çaykaralılardan bu çekimlerde olmasını düşündükleri değerlerimizi gazete aracılığı ile bize bildirmelerini istiyorum. Biz tüm değerlerimizi, güzelliklerimizi kayıt altına almaya hazırız.” dedi

 

Proje sahibi ve Finansörü işadamı İbrahim Tunçer tarafından yapılan ve yönetmenliğini ve Ekibi tarafından Çaykara´yı Dünyaya tanıtmak maksadıyla yapılacak bu çalışma, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça olarak yayınlanacaktır.

 

ÇAYKARA VE ÖTESİ BELGESELLE AŞAĞIDAKI KONULAR İŞLENECEK

 

1- Köylerin tarihi, coğrafi durumu, yaşamı, kültür, sanat ve mimarisini içeren bir belgesel; Çaykara Kalesi, Sultanmurat Şehitliği, keten dokumacılığı, hayvancılık, taş örme duvarları ve yaşam evleri, geleneksel camii mimarisi, bitki örtüsü.

 

2- Çaykara´nın genel tarihi belgeseli; Anılarla Çaykara´nın tarihi, doğal afetleri ve göçler. Yöresel sözcükleri ve eğitim.

 

3- Yaylalarımız, mesirelerimiz ve şenliklerimiz belgeseli; Kurtdağı ve Sultanmurat Şenlikleri. Halay yerleri ve konaklama yerleri.

 

4- Çaykara´ya ilham veren âlimler, bilginler, iş adamları ve ileri gelenleri belgeseli; Çaykara´lı bürokratlar, iş adamları, din âlimleri, ilçeye yön veren aydınları. 5- Çaykara´nın turizmi ile ilgili belgesel; Uzungöl, Solaklı Deresi, yeşil ile maviyi buluşturan doğası, yöresel mutfağı.

 

6- Çaykara´yı güzelleştirme ve kalkındırmak için bir hamle ve bir katkı; Çaykara ve köy derneklerinin ilçeye katkısı, iş adamları ve ileri gelenleri ile ilçemize neler yapıldı ve neler yapılabilir

 

7- 360 Panoramik çekimler ve havadan Flay Cam çekimleri; Çaykara´nın köylerinin ve yaylalarının panoramik ve Flay Cam çekimleri.

 

 

 

KISA METRAJLI FİLM;

 

1-Bu hayattan bıktım ya al beni ya iste; Kına, düğün, evlilik, halk hikâyeleri, kara sevdalıkları.

 

2- Bir nefes bir yudum su; Köylerin yaşlılarıyla söyleşi, halk hekimliği, kocakarı ilaçları.

 

3- Çaykara kadını ve yaşantıları; Çileli yaşamı, hayatı sırtında taşıyan kadını ve çocukluğunu çalışma bilen gençleri.

 

4- Geleneksel oyunlar; Orta oyunu, kış oyunları, kalandar geceleri, bilmeceler, bulmacalar, şiir, atasözleri, deyimler.

 

5- Folklor, müzik, spor; Halk oyunları ve halk meclisleri, atışmalı türküler, dağ tırmanışı, derelerde yüzme. Çaykara´nın tanıtımında görmek istediğiniz konuları ve diğer önerilerinizi

https://www.caykaragazetesi.com/yeni-bir-belgesel-daha-caykara-ve-otesi-cekimleri-basladi/

http://www.caykaragundem.com/haber/caykara-ve-otesi-belgeseli-cekilecek-4430.html

 

error: Content is protected !!