Çaykara Kültür Sanat ve Yayıncılık Ltd. Şti

Çaykara ve Ötesi Belgeseli Çekiliyor!

Çaykara İlçemizin Tarihi ve kültürel dokularını ön plana çıkartmak amaçlı belgesel çekimi yapılıyor.

Çaykara´nın genel tanıtımını yapacak olan “Çaykara ve Ötesi Belgeseli” ile İlçenin tarihi ve kültürel değerleri, Mahalleleri, sanat ve mimarisini konu alan belgeselinin çekimlerine devam ediliyor. Proje sahibi ve Finansörü Çaykara Taşören Mahallesinden iş adamı İbrahim Tunçer tarafından yapılıyor.

ÇAYKARA VE ÖTESİ BELGESELLE AŞAĞIDAKI KONULAR İŞLENECEK

1- Köylerin tarihi, coğrafi durumu, yaşamı, kültür, sanat ve mimarisini içeren bir belgesel; Çaykara Kalesi, Sultanmurat Şehitliği, keten dokumacılığı, hayvancılık, taş örme duvarları ve yaşam evleri, geleneksel camii mimarisi, bitki örtüsü.

2- Çaykara´nın genel tarihi belgeseli; Anılarla Çaykara´nın tarihi, doğal afetleri ve göçler. Yöresel sözcükleri ve eğitim.

3- Yaylalarımız, mesirelerimiz ve şenliklerimiz belgeseli; Kurtdağı ve Sultanmurat Şenlikleri. Halay yerleri ve konaklama yerleri.

4- Çaykara´ya ilham veren âlimler, bilginler, iş adamları ve ileri gelenleri belgeseli; Çaykara´lı bürokratlar, iş adamları, din âlimleri, ilçeye yön veren aydınları.

5- Çaykara´nın turizmi ile ilgili belgesel; Uzungöl, Solaklı Deresi, yeşil ile maviyi buluşturan doğası, yöresel mutfağı.

6- Çaykara´yı güzelleştirme ve kalkındırmak için bir hamle ve bir katkı; Çaykara ve köy derneklerinin ilçeye katkısı, iş adamları ve ileri gelenleri ile ilçemize neler yapıldı ve neler yapılabilir

7- 3600 Panoramik çekimler ve havadan Flay Cam çekimleri; Çaykara´nın köylerinin ve yaylalarının panoramik ve Flay Cam çekimleri.

KISA METRAJLI FİLM;

1- Bu hayattan bıktım ya al beni ya iste; Kına, düğün, evlilik, halk hikâyeleri, kara sevdalıkları.

2- Bir nefes bir yudum su; Köylerin yaşlılarıyla söyleşi, halk hekimliği, kocakarı ilaçları.

3- Çaykara kadını ve yaşantıları; Çileli yaşamı, hayatı sırtında taşıyan kadını ve çocukluğunu çalışma bilen gençleri.

4- Geleneksel oyunlar; Orta oyunu, kış oyunları, kalandar geceleri, bilmeceler, bulmacalar, şiir, atasözleri, deyimler.

5- Folklor, müzik, spor; Halk oyunları ve halk meclisleri, atışmalı türküler, dağ tırmanışı, derelerde yüzme. Çaykara´nın tanıtımında görmek istediğiniz konuları ve diğer önerilerinizi ibrahimtuncer@hotmail.com mail adresine iletebilirsiniz.

https://www.caykara.bel.tr/detay.asp?haber=goster&id=218

Sosyal Medya
İletişim Bilgilerimiz
  • Adres:Ali Kuşçu Mh. Mıhçılar Cd. No: 34
  • Tel.:0212 631 32 33
  • Fax.:
  • caykara@caykara.com.tr
56368
Bu Ay: 561
Toplam : 56368
Toplam Hit : 178651
error: Content is protected !!